....

ΓΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: ΝΕΑ ΝΙΚΗ 55-53 ΤΟΝ ΑΟΚ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑΣ

GAS_EDESSAS_LOGOΝέα νίκη, η τρίτη συνεχόμενη για τον ΓΑΣ Έδεσσας, καθώς επιβλήθηκε του ΑΟΚ Γουμένισσας με σκορ 55-53. Ο αγώνας ήταν δύσκολος εξ ορισμού και έγινε ακόμη δυσκολότερος με την απουσία του Γάτσου λόγω τραυματισμού. Η ομάδα της πόλης μας ξεκίνησε «μουδιασμένα» το παιχνίδι παίρνοντας πόντους από τον Δοδόπουλο. Στην άμυνα ο ΓΑΣ παρουσίασε μεγάλα κενά και επέτρεψε στους παίκτες της Γουμένισσας να σκοράρουν με σχετική ευκολία. Λίγο πριν την λήξη του 1ου δεκαλέπτου η Γουμένισσα κατάφερνε να βρίσκετε μπροστά στο σκορ με 11-22. Με τρίποντο το Δοδόπουλου ο ΓΑΣ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 14-22 που ήταν και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

LAOS_KAI_KOLONAKIΣτο 2ο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ εμφανίστηκε επιτέλους στο γήπεδο και παίζοντας δυνατή άμυνα κατάφερε σταδιακά να μειώσει το σκορ. Στην επίθεση τον Δοδόπουλο συνέδραμαν οι Τσολάκης, Τσακώντσης και Κωνσταντινίδης και με ένα επιμέρους σκορ 16-7 ο ΓΑΣ πέρασε μπροστά με την λήψη του ημιχρόνου με σκορ 30-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΑΣ συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και με τους Δοδόπουλο και Αργυρό να σκοράρουν, είχε ένα σταθερό προβάδισμα 6-7 πόντων. Η κούραση της ομάδας και κάποια αδικαιολόγητα λάθη επέτρεψαν στην ομάδα της Γουμένισσας να πλησιάσει στο σκορ και το παιχνίδι να γίνει ντέρμπυ. Η εμπειρία και η ψυχραιμία των Τσολάκη και Δοδόπουλου, επέτρεψε στον ΓΑΣ να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα και τελικά να πάρει την νίκη με σκορ 55-53.

Δεκάλεπτα: 14-22, 30-29 (ημιχ.), 42-37, 55-53 τελικό.

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) : Σταυρόπουλος Χ. Σιβένας Α. Κωνσταντινίδης Η. 6, Τσακώντσης Α. 4, Μπίκος Π. Αργυρός Β. 4, Τσολάκης Γ. 13(1), Σταυρόπουλος Π. Μακρίδης Τ. Γιάννης Χ., Δοδόπουλος Χ. 28(3),