....

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΓΑΣ ΈΔΕΣΣΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ Ν. ΣΑΝΤΑΣ ΜΕ 63-50

GAS_EDESSAS_LOGOΝέα νίκη η πέμπτη συνεχόμενη για τον ΓΑΣ Έδεσσας, καθώς επιβλήθηκε της Ν. Σάντας με 63-50 και έκλεισε νικηφόρα και απολύτως επιτυχημένα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2013.

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ από φίλους της ομάδος και του αθλήματος,  ο ΓΑΣ ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Μακρίδη, Σταυρόπουλο, Αργυρό, Τσολάκη και Δοδόπουλο. Στα πρώτα 4′ λεπτά ο ΓΑΣ  πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων με το σκορ να είναι 6-2, η οποία όμως ”ψαλιδίστηκε” από τους αντιπάλους και το πρώτο δεκάλεπτο, μετά από πολλά χαμένα καλάθια και από τις δύο ομάδες, έληξε με το «φτωχό» 10-8.

Με την έναρξη του 2ου δεκάλεπτου οι εντολές του κόουτς Σταυρόπουλου για πίεση και πιο δυνατή άμυνα έπιασαν τόπο, καθώς η ομάδα πίεσε ψηλά με τους Μακρίδη, Σιβένα και Σταυρόπουλο, δυσκολεύοντας κατά πολύ το έργο του αντίπαλου πλει μεικερ.  Στο επιθετικό κομμάτι, οι συνεχείς ασίστ από τον Μακρίδη, οι ενέργειες των Τσολάκη και Αργυρού από τα άκρα αλλά και του Κωνσταντινίδη κάτω από το καλάθι, αύξησαν την διαφορά και η ομάδα της πόλης μας πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 27-18.

MHLIONHΣτο 3ο δεκάλεπτο και για περίπου 3′ λεπτά,  ο ΓΑΣ ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με μόνη εξαίρεση τον Δοδόπουλο ο οποίος σκόραρε συνεχώς, συντηρώντας το προβάδισμα στο σκορ. Κάπου εκεί η αντίπαλη ομάδα πίεσε σε όλο το γήπεδο, η διαφορά μειώθηκε και έφτασε μέχρι και το 40-36 από συνεχόμενα τρίποντα των αντιπάλων. Όμως τα τελευταία λεπτά άνηκαν απολύτως στην ομάδα του ΓΑΣ, που αφυπνίστηκε και με ένα σερί 10-2, το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 50-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν, καθώς φάνηκε η κούραση και στις δύο ομάδες και αφού έγιναν αρκετές αλλαγές και από τους δύο κόουτς, η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου και ο ΓΑΣ έφτασε σε άλλη μια νίκη με σκορ 63-50.

**Για άλλη μια αγωνιστική ήταν συγκινητική η παρουσία του κόσμου, ο οποίος κατέκλυσε το ΔΑΚ και επικρότησε τις προσπάθειες όλων των αθλητών.

**Για ένα ακόμα ματς, μεγάλο κέρδος ήταν τα ”πιτσιρίκια” της ομάδος, τα οποία καταχειροκροτήθηκαν από όλους για τις ενέργειες και προσπάθειες τους.

**Ρεκόρ πόντων για την ομάδα μας αφού ξεπέρασε τους 60. Επίσης η ομάδα μας έχει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος καθώς δέχεται 52,5 πόντους κατά μέσο όρο, αποδεικνύοντας επάξια τον λόγο που δίνει τόσο μεγάλη έμφαση ο κόουτς Σταυρόπουλος σε αυτήν.

**Μετά την λήξη της αναμέτρηση οι παίκτες και η διοίκηση του συλλόγου δείπνησαν στις «Καρβουνοπενιές» που είναι ιδιοκτησία του αθλητή του συλλόγου Παντελή Σταυρόπουλου, που φρόντισε ώστε όλοι όσοι παραβρέθηκαν, να απολαύσουν εκλεκτά εδέσματα και καλό κρασί, συζητώντας φυσικά για μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 10-8, 28-17 (ημιχ.), 50-38, 63-50 τελικό.

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) :  Σταυρόπουλος Χ. 2 , Σιβένας Α. 2, Κωνσταντινίδης Η. 7 , Λουκόφτσης Λ ., Αργυρός Β. 7 , Τσολάκης Γ. 20(3), Σταυρόπουλος Π. ,  Μακρίδης Τ., Γιάννης Χ., Μποζίνης Γ. , Δοδόπουλος Χ. 23 , Μπίκος Π., Τσακώντσης Α.

Ο επόμενος αγώνας της ομάδος είναι την Κυριακή 05/01/14 στο ΔΑΚ Έδεσσας, στις 18:00 με αντίπαλο τον Σκυδραΐκό.

Πρόκειται για ένα πολύ κρίσιμο ματς με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος το οποίο θα καθορίσει κατά πολύ τη συμμετοχή ή όχι της ομάδος στα φετινά πλει οφ ανόδου στα οποία μετέχουν οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου.