....

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2018: Ο ΜΠΡΙΜΙΝ ΚΙΠΚΟΡΙΡ ΜΙΣΟΙ ΕΚΟΨΕ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟ ΝΗΜΑ

Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι είναι ο νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2018, καθώς έκοψε το νήμα του τερματισμού με χρόνο 2:10:55.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Tiruneh Workneh Tesfa με χρόνο 02:12:52 και στην τρίτη θέση ο επίσης Αιθίοπας Mengist Azmeraw με χρόνο 02:13:20

Περισσότεροι από 55.000 δρομείς από 105 χώρες απέδειξαν τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα αισιοδοξίας καθώς οι 18.750 μαραθωνοδρόμοι πέρασαν από τις περιοχές που επλήγησαν από την μεγάλη πυρκαγιά του Ιουλίου στην ανατολική Αττική.

Πέραν της κλασικής διαδρομής των 42 χιλιομέτρων, περιλαμβάνονται διαδρομές 5 και 10 χιλιομέτρων, αλλά και αγώνες για παιδιά και Άτομα με ειδικές Ανάγκες.

Ο φετινός αγώνας, που διοργανώνεται από τον ΣΕΓΑΣ είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Βαλκανιονίκη και αγωνιστή της ειρήνης, Γρηγόρη Λαμπράκη.

Ωστόσο φέτος ο δήμαρχος Μαραθώνα αφιέρωσε τη διοργάνωση και στη μνήμη των νεκρών από τη φωτιά στο Μάτι.

«Φέτος ο Μαραθώνιος είναι πολύ ιδιαίτερος για εμάς μετά από αυτήν την τραγωδία που είχαμε με τις φωτιές στο Μάτι» τόνισε ο δήμαρχος Μαραθώνα, απευθυνόμενος στους αθλητές που συμμετέχουν στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, λίγο πριν από την εκκίνηση του αγώνα.

«Θα σας παρακαλούσα, επειδή το αφιερώνουμε στη μνήμη των 99 νεκρών, να κάνουμε ένα λεπτό σιγή στη μνήμη τους» πρόσθεσε ο Ηλίας Ψινάκης μέσα σε μια συναισθηματικά φορτισμένη ατμόσφαιρα.

Οι νικητές στα 5χλμ

Ο Ανδρέας Δημητράκης στους άνδρες και η Ανθή Κυριακοπούλου στις γυναίκες πρώτευσαν στο πρωινό αγώνα 5 χλμ.

Ο Δημητράκης τερμάτισε σε 14.47, με δεύτερο τον Μάριο Αναγνώστου με 15.05 και τρίτο τον Θανάση Καλάκο με 15.25.

4616008 copy
Πηγή: EUROKINISSI/ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο Δημητράκης σημείωσε και νέο ρεκόρ διαδρομής, αφού το προηγούμενο κατείχε ο Χρήστος Καλλίας με 14.49.

«Είμαι ευχαριστημένος που αγωνίστηκα ακόμη μια φορά σε αυτή τη διαδρομή. Είναι η πρώτη φορά που κερδίζω. Η συμμετοχή μου έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας μου για τον κλειστό στίβο με αποκορύφωμα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκωβης. Ελπίζω να είμαι και του χρόνου εδώ», είπε ο Δημητράκης.

Οι νικητές στα 10 χλμ.

Ο Γιώργος Τάσης στους άνδρες και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο στις γυναίκες, πρώτευσαν στα 10 χλμ. Ο Τάσης τερμάτισε σε 30.29 που είναι και νέο ρεκόρ αγώνα.

Το προηγούμενο με 30.50 κατείχε ο περσινός νικητής Χρήστος Καλλίας, ο οποίος εφέτος τερμάτισε 2ος με 30.40, ενώ τρίτος κατετάγη ο Νίκος Σάκης με 30.59.

Η Πριβιλέτζιο τερμάτισε σε 35.23, αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 35.51 την Αναστασία Καρακατσάνη, την κάτοχο του ρεκόρ αγώνα με 34.59 και πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, αφού έχει πάρει τη νίκη πέντε φορές, ενώ άλλες δύο έχει τερματίσει 2η.

Τρίτη τερμάτισε η Βρετανίδα Χάνα Μπρουκς με 36.43, ενώ 5η ήταν η ταλαντούχα 13χρονη δρομέας, Γλυκερία Σκάρκου με 37.41. Ήταν ο πρώτος αγώνας της νεαρής αθλήτριας στα 10 χλμ και στον τερματισμό καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές για την επιτυχία της.

O Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι είναι ο νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2018, καθώς έκοψε το νήμα του τερματισμού με χρόνο 2:10:55.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Tiruneh Workneh Tesfa με χρόνο 02:12:52 και στην τρίτη θέση ο επίσης Αιθίοπας Mengist Azmeraw με χρόνο 02:13:20

Περισσότεροι από 55.000 δρομείς από 105 χώρες απέδειξαν τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα αισιοδοξίας καθώς οι 18.750 μαραθωνοδρόμοι πέρασαν από τις περιοχές που επλήγησαν από την μεγάλη πυρκαγιά του Ιουλίου στην ανατολική Αττική.

Ο φετινός αγώνας, που διοργανώνεται από τον ΣΕΓΑΣ είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Βαλκανιονίκη και αγωνιστή της ειρήνης, Γρηγόρη Λαμπράκη.

Ωστόσο φέτος ο δήμαρχος Μαραθώνα αφιέρωσε τη διοργάνωση και στη μνήμη των νεκρών από τη φωτιά στο Μάτι.

«Φέτος ο Μαραθώνιος είναι πολύ ιδιαίτερος για εμάς μετά από αυτήν την τραγωδία που είχαμε με τις φωτιές στο Μάτι» τόνισε ο δήμαρχος Μαραθώνα, απευθυνόμενος στους αθλητές που συμμετέχουν στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, λίγο πριν από την εκκίνηση του αγώνα.

Ο Ανδρέας Δημητράκης στους άνδρες και η Ανθή Κυριακοπούλου στις γυναίκες πρώτευσαν στο πρωινό αγώνα 5 χλμ.

Ο Δημητράκης σημείωσε και νέο ρεκόρ διαδρομής, αφού το προηγούμενο κατείχε ο Χρήστος Καλλίας με 14.49.

Η Πριβιλέτζιο τερμάτισε σε 35.23, αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 35.51 την Αναστασία Καρακατσάνη, την κάτοχο του ρεκόρ αγώνα με 34.59 και πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, αφού έχει πάρει τη νίκη πέντε φορές, ενώ άλλες δύο έχει τερματίσει 2η.

Τρίτη τερμάτισε η Βρετανίδα Χάνα Μπρουκς με 36.43, ενώ 5η ήταν η ταλαντούχα 13χρονη δρομέας, Γλυκερία Σκάρκου με 37.41. Ήταν ο πρώτος αγώνας της νεαρής αθλήτριας στα 10 χλμ και στον τερματισμό καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές για την επιτυχία της.