....

O EΔΕΣΣΑΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΔΗΜΟΥ ΡΟΥΣΟΥΛΕΝΤΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BOCCIA 2018

Ο Βαγγέλης  Δήμου Ρουσουλέντσης συνόδεψε στο Λίβερπουλ ως προσωπικός Χειροπρακτης τον Γρηγόρη και την Κατερίνα όπου και πήραν  το παγκόσμιο πρωτάθλημα και μετά αυτή την μεγάλη τους νίκη πήραν το εισιτήριο για το Τόκιο όπου το 2020 θα συμμετέχουν στην διοργάνωση της Παραολυμπιάδας...

Παγκόσμιο πρωτάθλημα boccia 2018, Λίβερπουλ - Μεγάλη Βρετανία.
195 αθλητές... 33 χώρες... μεγάλες μάχες, τρομερός ανταγωνισμός!!!
Χρυσοί παγκόσμιοι πρωταθλητές για ακόμα μια φορά οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης & Κατερίνα Πατρώνη.
Γρηγόρη και Κατερίνα σας ευχαριστώ για τις μονάδικες συγκινήσεις την άψογη συνεργασία αλλά και την εμπιστοσύνη σας.
Συγχαρητήρια και σε όλους τους αθλητές του στίβου για τα μετάλλια που έφεραν στην πανέμορφη χώρα μας αυτό το καλοκαίρι!!!

39196334_1652075271570277_5403570617922355200_n

39281912_1652075398236931_984443544041160704_n 39261820_1652075394903598_6449272855304601600_n 39223240_1652075278236943_6503342172824141824_n

Παρότι βρέθηκε στο τρίτο σετ να χάνει με 5-2, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης νίκησε 6-5 τον Νοτιοκορεάτη Βον-Χο Γεόνγκ και στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο ατομικό BC3 στη διοργάνωση που πραγματοποιείται στο Λίβερπουλ.

Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες και Νο-1 στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας BC3, με Sport Assistant την σύζυγό του, Κατερίνα Πατρώνη, έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη στον τελικό επί του Ασιάτη αντιπάλου του και πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

O Πολυχρονίδης, προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη 8-0 επί του Αυστραλού Ντάνιελ Μίκελ στα ημιτελικά. Στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, έχασε το πρώτο σετ με 2-0, ισοφάρισε στο δεύτερο σε 2-2, για να βρεθεί με την... πλάτη στον τοίχο στο τρίτο σετ το οποίο και τον έφερε πίσω στο σκορ με τρεις πόντους διαφορά (5-2). Με... οδηγό την εμπειρία του, ο Πολυχρονίδης, άλλαξε άρδην την εις βάρος του κατάσταση. Με εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο και τελευταίο σετ, κατέκτησε τέσσερις πόντους και εν τέλει και τη νίκη με 6-5.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, περιλαμβάνεται ο Ευάγγελος Δήμου Ρουσουλέντσης, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και εσωτερικός χώροςΔεν διατίθεται αυτόματο εναλλακτικό κείμενο.