....

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ ΓΑΣ ΈΔΕΣΣΑΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΆΣΠΡΟΥ 48-55

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ ΓΑΣ ΈΔΕΣΣΑΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΆΣΠΡΟΥ  48-55

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μίνι του ΓΑΣ Έδεσσας από τον Κεραυνό Άσπρου με σκορ 48-55. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με θεαματικές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Η ομάδα του Άσπρου ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Κεραυνού να προηγείται με 11-15 δείχνοντας να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Κεραυνός εκμεταλλευόμενος την αφλογιστία του ΓΑΣ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Άσπρου να προηγείται με 29-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της πόλης μας ξεκίνησε καλύτερα και με τους Σαμπάλη και Σταυρόπουλο Χ. να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 29-35 με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε θεαματικό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ωραίες φάσεις και να προσφέρουν θέαμα στους θεατές του αγώνα. Ο ΓΑΣ με τους Μποζίνη και Σταυρόπουλο να πετυχαίνουν όμορφα καλάθια κατάφερε να μειώσει την διαφορά μέχρι τους 3 πόντους 45-48. Σε αυτό το σημείο η ομάδα του Κεραυνού κατάφερε να πετύχει μερικά όμορφα καλάθια με τον Διαμαντόπουλο και τελικά να πάρει την νίκη με σκορ 55-48.

Δεκάλεπτα: 11-14, 16-29(ημιχ.), 29-35, 48-55 (τελικό).

ΓΑΣ Έδεσσας: (Σταυρόπουλος) Σταυρόπουλος Χ.17,  Κύρκος Ν., Σαμπάλης 4, Μπίτσος, Μποζίνης 18, Συμεωνίδης 2, Παπαδόπουλος Τ. 2, Μισσελής, Γάτσος, Λουκόφτσης 2, Τέντζερης,  Σταυρόπουλος Κ. 3

Συμμετοχή του ΓΑΣ Έδεσσας στο 11ο Τουρνουά της Α.Ε. Κοζάνης

Ο ΓΑΣ Έδεσσας θα συμμετάσχει στο 11ο Τουρνουά Παμπαίδων Μίνι-Προμίνι που διοργανώνει η Ακαδημία Α.Ε. Κοζάνης αποδεχόμενος την σχετική πρόσκληση. Στο τουρνουά συμμετέχουν ομάδες από Κεντρική και Δυτική Μακεδονία αλλά και από Θεσσαλία. Ο ΓΑΣ Έδεσσας θα συμμετάσχει με δύο ομάδες αγοριών (γεννηθέντες τα έτη 2004-05 και 2002-03). Το τουρνουά θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του ΤΕΙ Κοζάνης, και ο ΓΑΣ σύμφωνα με το πρόγραμμα θα αγωνιστεί το Σάββατο 14:30 με την Α.Ε. Κοζάνης (αθλητές 2004-05) και στις 15:30 με την Μεταμόρφωση Βόλου (αθλητές 2003-02).

Είναι μια καλή ευκαιρία για τους νεαρούς αθλητές του συλλόγου μας να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους με ομάδες που δεν έχουν συχνά την δυνατότητα να αντιμετωπίζουν, αλλά και για την διοίκηση του συλλόγου να ανταλλάξει απόψεις και ιδέες.

Η αποστολή του ΓΑΣ Έδεσσας θα αναχωρήσει το Σάββατο 12/4 στις 11:00 το πρωί μπροστά από το γήπεδο ποδοσφαίρου.