....

ΓΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 2013: Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΝΙΚΗ

GAS_EDESSAS_LOGOΝέα νίκη η τέταρτη συνεχόμενη για τον ΓΑΣ Έδεσσας, καθώς επιβλήθηκε εύκολα του ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΝΕΑΣ ΠΕΛΛΑΣ με σκορ 33-60 το Σάββατο στα Γιαννιτσά. Παρά τις μεγάλες απουσίες των Γάτσου και Τσακώντση, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά και οι βάσεις για την νίκη μπήκαν από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο, όπου ο ΓΑΣ αποσπάστηκε με μια διαφορά ασφαλείας +18, αφού τελείωσε 3-21 με τους Δοδόπουλο Χ. και Τσολάκη Γ. να είναι οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης.

Στο 2ο δεκάλεπτο και αφού έγιναν αρκετές αλλαγές από τον κόουτς Σταυρόπουλο, η κατάσταση δεν άλλαξε, με τους Σταυρόπουλο Χ. και Σιβένα Α. να παίζουν εξαιρετική άμυνα (καθώς πίεζαν σε όλο το μήκος του γηπέδου) και τους Αργυρό Β. και Κωνσταντινίδη Η. να βοηθάνε στο σκοράρισμα και κάπως έτσι φτάσαμε στην ανάπαυλα με σκορ 10-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο, εκτός από τα 3′ πρώτα «μουδιασμένα» λεπτά , η πίεση συνεχίστηκε όπως και το σκοράρισμα από Αργυρό Β. , Δοδόπουλο Χ. και Μακρίδη Τ. και όλη η ομάδα άρχισε να πετυχαίνει γρήγορους αιφνιδιασμούς και πολύ όμορφα καλάθια ώστε να γίνει το 22-52.

auto_semerΤο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα (μιας και το παιχνίδι είχε κριθεί από πριν) και ανήκε απόλυτα στα νέα παιδιά της ομάδος, που με περίσσιο θάρρος και όρεξη, τα κατάφεραν εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση, παίζοντας πολύ όμορφο και γρήγορο μπάσκετ. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα της πόλης μας με σκορ 33-60.

**Αξιοσημείωτο της σημερινής αναμέτρησης ήταν η χρησιμοποίηση όλων των παιχτών της ομάδος , οι οποίοι όσο αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

**Μεγάλο κέρδος για την ομάδα σήμερα τα νέα παιδιά Σταυρόπουλος Χ., Μποζίνης Γ. και Λουκόφτσης Λ. στους οποίους δόθηκε μεγάλος χρόνος συμμετοχής  και ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας μεγάλες ελπίδες για το μέλλον, αλλά ταυτόχρονα δείχνουν την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες του συλλόγου τα δύο τελευταία χρόνια.

**Για ακόμα ένα παιχνίδι ο κόσμος του ΓΑΣ ήταν δίπλα του και στα Γιαννιτσά και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον καθένα ξεχωριστά, για την στήριξη που δείχνουν στα πρόσωπα των παιχτών και του προπονητή.

Δεκάλεπτα: 3-21, 10-34 (ημιχ.), 22-52, 33-60 τελικό.

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) :  Σταυρόπουλος Χ. 2 , Σιβένας Α. 2, Κωνσταντινίδης Η. 6 , Λουκόφτσης Λ .2, Αργυρός Β. 15 , Τσολάκης Γ. 7(1), Σταυρόπουλος Π. 3(1) ,  Μακρίδης Τ. 5(1), Γιάννης Χ., Μποζίνης Γ. , Δοδόπουλος Χ. 18(3) , Μπίκος Π.