....

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 68-56(ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΗΒΩΝ)

DSC_0980DSC_0989DSC_1022Ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε ο Πανεδεσσαϊκος στο δυνατό φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την ημέρα των "Φώτων" στο Ιβανώφειο Θεσσαλονίκης με την ομάδα του Ηρακλή. Ήταν ευκαιρία για τους παίκτες της Εδεσσαϊκής ομάδας να τεστάρουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο και να διαπιστώσουν τις αδυναμίες τους ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην τελική φάση του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ η οποία ξεκινάει την 19/01/2014 με αντίπαλο εκτός έδρας τον ισχυρό ΑΟΚ Βέροιας. Οι πράσινοι έπρεπε να προσαρμοστούν στο γρήγορο και αθλητικό παιχνίδι του Γηραιού και το έκαναν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής.  Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής εκμεταλλευόμενος τα ψηλότερα κορμιά των αθλητών του κάτω από τις δύο ρακέτες, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ και δημιούργησε καταστάσεις αιφνιδιασμού ξεφεύγοντας στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ψηλοί του Πανεδεσσαϊκού αντέδρασαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισορροπήσουν τον αγώνα, χωρίς όμως να μπορέσουν να διεκδικήσουν τη νίκη και το τελικό σκορ να διαμορφωθεί στο 68-56. Οι δύο ομάδες με τη σύμφωνη γνώμη των προπονητών αγωνίστηκαν και έξτρα δεκάλεπτο, όπου οι άμυνες ήταν περισσότερο ανοιχτές και η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε εκ νέου με 21-15.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους σε σύντομο χρονικό διάστημα,  στην Έδεσσα αυτή τη φορά, δίνοντας τη δυνατότητα στον Πανεδεσσαϊκό να ανταποδώσει την άριστη φιλοξενία.

Σίγουρα τέτοιες δραστηριότητες διαφημίζουν την πόλη της Έδεσσας και προσφέρουν κίνητρο στους αθλητές του Πανεδεσσαϊκού για περισσότερο ενεργή συμμετοχή στις προπονήσεις της ομάδας παρά τις δυσκολίες που προκύπτουν από τις εξαντλητικές μαθητικές υποχρεώσεις τους στην κρίσιμη ηλικία που βρίσκονται ως έφηβοι.

Απουσίασαν λόγω υποχρεώσεων οι Τυρπάνης, Παρίσης και Γέργης.

Δεκάλεπτα: 1ο(14-13), 2ο(16-13)30-26 ημίχρ. 3ο(19-11)49-37, 4ο(19-19)68-56 τελικό.

LAOS_KAI_KOLONAKIΗρακλής(Δαμαλής): Τσάνης, Μπατής, Χαριζάνης, Παπαδόπουλος, Λαζαρίδης, Κούβελας, Καραθανάσης, Σταματογιάννης, Ταραμάς, Τσιμπούκου, Γαρέζος, Μαρκουλάκης.

Πανεδεσσαϊκός(Αναστασιάδης): Χρήστου 10, Γιούρτσης 4(1 τριπ.), Μυλωνάς 21(4 τριπ.), Μπούζμπας 8, Βλαδοβίτης, Τράπκος 2, Σίπκας 5(1 τριπ.), Στόμας 4,  Στογιάννης, Παζάρκας 2, Κληντσάρης 2, Τζώγας.